Atın beni buzluğa !!

2010/11/03

|
Cep telefonunu "Ne?" diye açmaya başladıysam kış gelmiş demektir! O zaman beni daha fazla sinirlendirmeyin. Kriyobiyolojiye başvururum, yazdan yaza görüşürüz!
Bitti işte!
Güneş, ılık geceler, tişörtle sokaklarda dolaşma, karpuz, balkonda uyuyakalıp ister istemez bronzlaşma...
Ve soğuklar başladı. Allah aşkına, sonbahar diye bir mevsim vardı eskiden, ne oldu ona? Küresel ısınma, doğanın dengesi falan gibi geyiklere girmek istemiyorum ama, sizce de daha sert mevsimler, daha tropikal yağmurlar, daha sevimsiz sıcaklar görmüyor muyuz son yıllarda?
Ben sevmiyorum kışı işte. Üşüyorum kardeşim. Hayır burası da İsviçre değil ki havalar soğuduğunda
bahçede ateş yakıp, sıcak çikolata içelim! Dünyanın yağmuru, çamuru sokaklarda. Ayrıca benim vücudumda serotonin dengesizliği var. Bilim adamları incelesin. Güneşli günlerde gıcık bir mutluluk kaplıyor içimi: "Ne haber abi? Saçın ne kadar hoş, kime kestirdin? Ulan hava ne güzel. Akşam ne yapıyoruz ağalar? İşimi çok seviyorum! Dünyanın en şahane baharat kavanozları benim mutfağımda! Lay lay lom!"
Güneş gidiyor, hava kapatıyorsa korkun benden! Cep telefonunu "Ne?" diye açmaya başladıysam kış gelmiş demektir! Tam şu kışları nasıl çabuk atlatsam da, hep yazı yaşasam diye egzotik seyahat planlan yapmaya başlamıştım ki, bilimin benim için çalıştığını öğrendim.
Tom Cruise'un oynadığı Vanilla Sky filmini gördüyseniz, anlatacaklarıma aşinasınızdır. Efenim, son
yıllarda çok popüler olan kriyobiyoloji adında bir bilim dalı var. Diyelim ki çaresiz bir hastalığa yakalandınız. Bu kriyobiyoloji ile uğraşan enstitülere başvuruyorsunuz. Onlar vücudunuzu özel yöntemlerle donduruyor ve diyelim ki, 100 yıl sonra "çözüyorlar"! Silkinip kendinize geldiğinizde, o amansız hastalığınızın ilacı bulunmuş oluyor ve siz tedavinizi yaptırıp yaşamınıza kaldığınız yerden, sadece 100 yıl sonrasından devam ediyorsunuz. Tabii bu işlemin gerçekleştirilmesi için hastalanmanıza gerek yok. Birçok zengin işadamı, şimdiden öldükleri anda dondurulmaları siparişini vermiş bile! Böylece ileride çözülüp, ölme sebeplerini de o zamanın gelişmiş tıbbı sayesinde ortadan kaldırarak, sonsuz hayata kavuşmuş olacaklar.
Sırıtıp durmayın, şimdiden bunu yapmış ve kendini dondurmuş 100 kişi var!
Projenin tıbbi yönden mümkün olamayacağı konusunda da bazı görüşler dolaşıyor tabii. Söylenenlere göre o kadar düşük ısı, bazı hücreleri öldürüyormuş. Ayrıca her şey başarılı olsa bile 2000'lerde yaşamış bir insan, diyelim ki 2150 yılında aniden uyanınca o hayata nasıl uyum sağlayacak? Uçan arabalar trafiği, uzaylılarla arkadaş olunmuş, yaz tatillerinde Bodrum'a değil, Satürn'e gidiliyor... Böyle pratik ve psikolojik problemlerle nasıl baş edilecek? Tabii iyi yönünden bakarsanız torununuzun torununun torunuyla arkadaş olma imkânınız var ama... Benim amaçladığım bu kadar uzun vade değil. Kepaze olurum valla. Aksi dedelere dönerim: "Evladım bu alet ne? Nasıl çalışıyor? Neresine basıyoruz? Oraya nasıl gidiliyor? Çocuğum bir yardım et bakayım, ulan eşek sıpası bunu nasıl şey yapıyoruz?"
Benimki daha mütevazı bir plan.
Ekim-nisan ayları arasında dondurulmak istiyorum! Bahar geldiğinde, güneş açtığında çözüverecekler.
Zaten hesaplamalarıma göre bütçem de ancak buna müsait. Takdir edersiniz ki kriyobiyoloji maliyetli bir dal. Bir süredir bunun hayaliyle yaşıyorum.Ancak bu yazıyı yazarken aklıma küçük bir pürüz takıldı.
Kriyobiyolojiye göre, insan sadece bir kere dondurulup eritiliyor. Sebebi de bana göre çok açık. Hani derindondurucuya koyduğun et, milföy hamuru falan da bir kere çözüldükten sonra bir daha dondurulmaz, bozulupkokar ya...
Her sene dondur çöz, dondur çöz, aynı şey bana da olmasın?
Ben yine sıcak bir yere tatile mi gitsem bayramda ? ( G.B. )

12 yorum:

LieLLa dedi ki...

Iyyyyy sıcaktan nefret ederim bende. Üşümek kadar güzel bir şey mi var beybi. :P

Zennube dedi ki...

buralara kış geldi mi güney amerikaya kaçmak lazım aslında. yaz nereye sen oraya...

Li'l iL dedi ki...

LieLLa ; sana erzurum bileti aldım..
Zennube ; iyi fikir..

crazywomenrosemary dedi ki...

Sevgili Li'liL bence şu kriyobiyoloji işine pek yorma kafanı..en iyisi bayramda için gibi sıcacık bir yer seç en iyisi..

Miyuki dedi ki...

Bazen güneş enerjisiyle çalıştığım hissine kapılıyorum, güneş sen ne güzel şeysin :)

http://miyukininblogu.blogspot.com/

schrödinger'in kedisi dedi ki...

Şu milföy hamuru ile insan vücudu arasındaki benzetme pek hoş olmuş :D
Esasen ben de şöyle 1-2 sene dondursam kendimi. Şu sancılı dönemleri buzdolabında yata yata geçirsem.. Ah ah..
Neyse ben daha fazla melankoliye bağlamadan gideyim :)

Benyeşileçalanelagibiçikolataromalıhuysuzbireylülüm! dedi ki...

liliiiliiii tey tey ; rasta yaptırıyo msun sen de saçlarına merak ettim valla ..fotodaki sensen şayet saçlar on numara dostum :) ben de bir zamanlar rasta yaptırmak istemiştim ...yazıyla alakasız bi yorum olduğunu düşünerekten ;

yaşasın sonbahar ! yaşasın eylül ! :) yaşasın Ekim, Kasım :))

Li'l iL dedi ki...

schrödinger'in kedisi; toplu dondurum yaptırcaz, katıl aramıza indirim büyük oluyo, iskonto+stopaj+sodekso+yol ssk falan.. kaçırma derim :)

Benyeşileçalanelagibiçikolataromalıhuysuzbireylülüm!; senin rumuzunu yazmak bir nevi yorum yapmak gibi yahu :)
efenim saçlarım rasta değil ve beyazım.. hayal kırıklığın neden olduysam eğer, canıma değsin :)

Benyeşileçalanelagibiçikolataromalıhuysuzbireylülüm! dedi ki...

Lililiiiii lii tey tey ! :)) evet , resmen hayal kırıklılığına uğradım ..:/ hoş yaptıracağımdan değil ama bir zamanlar hayal ettiğim şeyin bir başkası tarafından yapılmış olması -detayları öğrenmek- açısından heyecanlandırmıştı :))
neyssseee:))

NzN dedi ki...

benim gibi kış sevmez tipleri görünce bayılıyorumm:) hele de çözüm önerileri varsa. ben de 2 defa falan yazdım. benim çözümüm de ayılar gibi kış uykusuna yatmak. hem de kilo aldım derdi de olmaz. bütün yaz ye-iç, yağlan ohh ne ala hayat ha!! sonra kış uykusunda cepten ye ve yaza yine formda gir!!
dondurulmak istemem ama bırrrrr soğuk olur oralar

HaYaLci dedi ki...

Evet kış gelmesin lütfen.....

Bu kendini dondurtmaca işi olursa benide yazın listeye.

Kış uykusuna yatan hayvanlar olmasaydı keşke sadece...

Li'l iL dedi ki...

:) çok iyi ya
tamam seni ekliyorum listeye..

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lanet olası | Kimsin sen

Fotoğrafım
Yay gibi eğri olaydım elde tutarlardı beni... Ok gibi doğru olaydım elden atarlardı beni...

Şeytanın ışığı seni buraya getirdi!

Ne istediğini biliyorum.

Sana bir muska vereceğim.

Kaderini değiştirecek.

Bunu takarken kimseyi becerme..

Yoksa ölürsün!


benlen ıletişime geç

akinsaglam@yahoo.com

Serseriler

sıkça okunanlar

bunlar iyi bunlar

 

bal dudaklarını yirim

üstad Andy Mckee

hastasıyım