Senin IQ'nu yerim

2010/11/26

|


Evliliğinin daha üçüncü yılında karısı, arkadaşlarına "hissettiği sevgi açlığı"ndan söz etmeye başlamıştı. Aşk evliliği olarak başlayan ilişki, beşinci yılına varmadan çatırdamaya başladı. Karısına koştuğu şart şuydu: "Seninle evli kalmamı istiyorsan yemeğim üç öğün, düzenli olarak odama gelecek. Benden dostluk veya yakınlık beklemeyeceksin. Bunlardan şikayet de etmeyeceksin!" Evlilik 11 yıl sürdü. Boşanmanın ardından çocuklarından ayrılmanın üzüntüsü ve aşırı çalışma, beraberinde şiddetli bir mide ülseri getirdi. Hastalığı sırasında kendisiyle ilgilenen kuzeniyle bir mantık evliliği yaptı. Ama sürekli başka kadınlarla kısa ilişkiler kurdu. Duygusal hayatında gerçekten mutlu olduğu uzun bir dönem yaşamadı. Zaman zaman bu yüzden fiziksel sağlığını da kaybetti. 
Dünyanın belki de gelmiş geçmiş en zeki adamından bahsediyorum: Albert Einstein'dan! 
IQ'su sıradan insanlarla karşılaştırılamayacak kadar yüksek bir dahi! Nobel Fizik Ödülü sahibi. Keman çalan, mükemmel satranç oynayan, üstün bir beyin. EQ, yani "Emotional intellegence" (duygusal zeka) dersen, görünüşe bakılırsa yerlerde sürünüyor! Einstein'ın yaşadığı yıllarda daha bu ayırım yapılmamıştı tabii. 
Şimdilerde ise hangisinin daha önemli olduğu tartışılıyor: "IQ sizi okuldan mezun eder, EQ ise hayattan!" deniyor. 
Tanıma göre EQ duygularınızı ve iletişimi hayatta ne kadar doğru kullandığınızı ölçer. Başkalarının duygularını anlama, yaratıcılık, esneklik, dayanıklılık, stresle mücadele, liderlik vasfı, konsantrasyon, kendinizle ve diğer insanlarla ilişkilerinizle ilgilenir. 
IQ ise malum, öğrenme ve anlama yeteneğini, mantık yürütme, bilgiyi kullanma, soyut düşünce ve analitik yetenekleri ölçer. 
Yani televizyonun düğmesini açamayan anneannenin, insanları nasıl bu kadar iyi tanıdığı ve ev içi kavgaları nasıl bu kadar beceriklilikle sakinleştirebildiğini bu şekilde açıklıyoruz. Veya tam tersi, doktora sahibi insanların bazı tartışmalar sırasında nasıl kendilerinden geçip kabalaşabildiklerini. Ya da çocuklarını niye berbat yetiştirebildiklerini... Veya evlilik programlarında avuç avuç EQ'suz insanın nasıl birbirine girip gözyaşlarına boğulduklarını. IQ'ları ne durumda? Ha, onu tartışmıyoruz bile zaten! Uzmanlar EQ'nun zamanla geliştirilebileceğini, ama muhtemelen eğitiminiz sırasında okul ve aile tarafından ihmal edilmiş olduğunu söylemekteler. 
Zeka ne işe yarar? Para kazanmaya mı? İnsanlığa hizmet etmeye mi? Ünlü olmaya mı? Mutlu olmaya yaramaz mı? Kendimi bile mutlu edemiyorsam, akıllı olmanın kime ne faydası var ki? 
Görünüşe bakılırsa, gelecek yıllar EQ yılları olacak. 'Einsteinvari' dahilerse, duygusal zekalarını yükseltmek üzere psikolog psikolog dolaşacaklar! 

7 yorum:

femida dedi ki...

tebrikler iyi tespit:)

deepblueeagle dedi ki...

heey. ilk okuduğum yazın. çok güzel. ayrıca çok da haklısın. zavallı aynştayn. zeka, duyarlılık. aynı anda aynı kişide olmayabiliyor demek. :) zeka ile akıl da aynı anda olmayabiliyor. evet bir eq modası var. uyduruyorlar sonra da bizi sora sokuyorlar :) şaka tabii. :)

drukiyyes dedi ki...

"IQ sizi okuldan mezun eder, EQ ise hayattan!"
çok yerinde bi sözmüş
yazını da beğendim :)

crazywomenrosemary dedi ki...

Yazını okudum,haklısın yıllardır insanları IQ larıyla değerlendirdiler..Neyseki biz EQ li günleri görebilen nesil olduk..Evet her şey gelişiyor,değerler değişiyor..yaşasın EQ nun zaferi! ;)

Telekinesis dedi ki...

bunlar bana nedense bahaneleri kapatmak için üretilen kalıplar olarak geliyor.

güzel değilim ama akıllıyım
boyum uzun değil ama hızlı koşarım
seksi değilim ama sempatiğim
resim çizemem ama yazı yazarım

vs. gibi örnekler

hoş senin verdiğin örnek ile alakası yok dediğimin senin bahsettiğin tema daha başka ama ben bu açıdan bakıyorum.
IQ'um yüksek değil EQ'um yüksek ya da diğer türevleri

bunları hiç biri sistematik dünyada geçerli değildir. sistematik dünyada bürokrasi para ve saçma sapa duygular vardır.

pehhh

Li'l iL dedi ki...

femida; teşekkür ederim :)

deepblueeagle; hoşgeldin diyeyim sana o vakit..

drukiyyes; dur seninde beğenmeni beğeneyim ödeşelim :)

crazywomenrosemary; sen nerelerdesin yahu ? özlettin kendini..

Telekinesis; ikisinin de varlığına inanan bir insanım ben. aşk-mantık evliliğinden yola çıkılarak ele alınmış bir yazı bu aslında. birisi EQ ya diğeri IQ ya takabül ediyor kanımca kararımca. tercihlerimizde neyi ön plana çıkararak başarılı olduğumuzun farkına vardığımızda hayat kolaylaşıyor.

crazywomenrosemary dedi ki...

Ne yapayım bu ara bayanlarla ilgili fazla kritik yapıyorsun..bari biraz görünmeyeyim dedim..;)
Uğramamı farketmene de sevinmedim desem yalan olur..:) iyi ki uğramışım..;)

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lanet olası | Kimsin sen

Fotoğrafım
Yay gibi eğri olaydım elde tutarlardı beni... Ok gibi doğru olaydım elden atarlardı beni...

Şeytanın ışığı seni buraya getirdi!

Ne istediğini biliyorum.

Sana bir muska vereceğim.

Kaderini değiştirecek.

Bunu takarken kimseyi becerme..

Yoksa ölürsün!


benlen ıletişime geç

akinsaglam@yahoo.com

Serseriler

sıkça okunanlar

bunlar iyi bunlar

 

bal dudaklarını yirim

üstad Andy Mckee

hastasıyım