Yatın uyuyun çabuk!

2010/11/02

|

Uyumamak için ne kadar çok sebep var değil mi? Televizyondaki programın uzaması, ertesi günün planları, stres, içtiğiniz çaylar kahveler, çocuğun dertleri, üst katın gürültüsü... Hatta, gece hayatı, gevezelik, spordan, filmlerden, kitaplardan da geri kalmama çabası! Uyumak ya da uyumamak, işte bütün mesele bu! Altı saat uykuyla zımba gibi dolaşanlara hayranım! Bana en az sekiz saat gerekiyor. Üzerine bir saat uykuya dalmak, bir saat de uyanınca ayılmak için koy! Günde 10 saatim, sadece aklıbaşında, sakin, normal işlevlerini yerine getirebilecek kıvamda biri olmam için lazım! Altı saatin, uzun vadede kimseye yetmeyeceğini, gündüz uykularına ihtiyaç duyulacağını, tatillerde bünyenin çökeceğini, savunup dururdum. Neyse ki bilim, imdadıma yetişti ve beni haklı çıkardı!


ZOMBİ TOPLUMLAR

 Son haberlere göre insan neslinin devamı ve uygarlığın gelişimiyle ilgili en büyük tehlike, ne nükleer savaş, ne küresel ısınma... Uykusuzluk, dünya medeniyetinin sonunu getirebilir! Yapılan araştırmaya göre, 1900'lü yılların başında, insanlar döne döne, rüya göre göre, günde ortalama dokuz saat uyurken, bu sayı, günümüzde ortalama altı saate düşmüş! Bir millet, daha doğrusu birçok millet uyanıyor. Ve bir daha uyumuyor! Ve, evet, yine ben haklıyım, altı saat uyku, insan vücudu için asla yeterli değil. Ben söylemiyorum bakınız, tıp otoriteleri söylüyor! Ve aynı otoriteler, deli gibi çalışan, işten geri kalan zamanı gece hayatında, bilgisayar ve televizyon başında, sporda, şurada burada geçiren, uykusundan fedakârlık etmeyi alışkanlık haline getirmiş 'biz'lerden oluşan gelişmiş toplumlara'Zombi toplumlar' adını veriyorlar! Bu tür toplumlarda en yaygın rahatsızlıklar: Hızla kilo alma, sinirlilik, depresyon, sindirim sistemi rahatsızlıkları... Bütün bunların ana sebebi, yeterli uyku uyumama! Bunları bir yana bırakın, medeniyet uykusuzluk yüzünden daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Eğer önlem alınmazsa zihinsel yetiler ve bedenin göreceği zarar yüzünden, insan neslinin yaratıcılığı son bulabilir! Artık dünyada 'yenilik' diye bir kavram sözkonusu olmayabilir! Daha da kötüsü, var olan teknolojiler, yeni nesillere aktarılamayabilir! Uykusuzluk yüzünden ekonomik çöküş yaşanabilir! Gelişim ters bir sürece girebilir ve insan nesli ilerlemek yerine gerilemeye başlayabilir! İlginç bir öngörü değil mi? Oysa siz sadece biraz daha eğlenmek, bir yarım saat daha internette dolaşmak, azıcık daha çalışmak istemiştiniz! Tatil için planlarımı soranlara "Uyumak," diyorum! Bodrum olur, Çeşme olur, hiç fark etmez. Ama günde dokuz saat uyuyacağım! Aralarda esneye esneye, bir o yana, bir bu yana döne döne!Kendim için bir şey istemiyorum! Ama yeni nesillere bilgi aktarımı yapacak birilerinin kalması lazım! ( G.B. )

1 yorum:

crazywomenrosemary dedi ki...

Sağlıklı yaşam için erişkinlerin 6 saat uyuması yeterli,sonrası yaşamdan çalınmış anlar ya da gereksiz zaman harcamaları gibi algılıyorum..Henüz çevremize bir şeyler katabiliyorsak fazla da uyumanın anlamı yok..nasılsa o beden bir gün gelecek sonsuza dek uyuyacak. Sevgili Li'l'iL yeni yılda görünür moda geçersin inşaallah..;)).

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lanet olası | Kimsin sen

Fotoğrafım
Yay gibi eğri olaydım elde tutarlardı beni... Ok gibi doğru olaydım elden atarlardı beni...

Şeytanın ışığı seni buraya getirdi!

Ne istediğini biliyorum.

Sana bir muska vereceğim.

Kaderini değiştirecek.

Bunu takarken kimseyi becerme..

Yoksa ölürsün!


benlen ıletişime geç

akinsaglam@yahoo.com

Serseriler

sıkça okunanlar

bunlar iyi bunlar

 

bal dudaklarını yirim

üstad Andy Mckee

hastasıyım